Ve Frýdku-Místku si připomínají režiséra Vláčila

  • Home
  • Ve Frýdku-Místku si připomínají režiséra Vláčila

Ve Frýdku-Místku si připomínají režiséra Vláčila

  • Home
  • Kultura
  • Ve Frýdku-Místku si připomínají režiséra Vláčila

Fanoušci filmů a zvláště filmových plakátů mohou zajet do Frýdku-Místku. Výstavou dvou desítek originálů filmových plakátů a mnoha portrétních fotografií zde připomíná knihkupectví Kapitola 100 let od narození režiséra Františka Vláčila. Legendární filmař dětství prožil právě v tomto městě. Výstava František Vláčil 100 začala 22. října a potrvá do 13. prosince.

“Výstavu tvoří originální filmové plakáty k filmům Františka Vláčila vzniklých v 60. až 80. letech minulého století. Je jich k vidění skoro 20. Jsou zapůjčené ze sbírky asi největšího českého sběratele filmových plakátů Pavla Rajčana. K vidění jsou i originální fotografie herců z filmů Vláčila, které se tehdy používaly pro propagaci v kinech,” uvedl pro ČTK za pořadatele Jan Becher.

Dodal, že výstavou chce nezávislé knihkupectví připomenout sté výročí od Vláčilova narození. “A zároveň prezentovat nejen frýdecko-místecké veřejnosti fakt, že tento legendární režisér prožil své dětství v Místku právě nedaleko našeho knihkupectví Kapitola,” uvedl.

Knihkupectví pořádá výstavy několikrát do roka. Další připravovaná výstava se bude jmenovat Negativy z popelnice a ukáže ve světové premiéře veřejnosti stovky unikátních fotografií ze stejnojmenného projektu fotografa Martina Wagnera, který zachraňuje staré negativy a fotografie z nich.

Markéta Lazarová – nejlepší český film

František Vláčil se narodil 19. února 1924 v Českém Těšíně, kde byl jeho otec František Vláčil jedním z velitelů 8. pěšího pluku. Letos už jeho nedožité jubileum připomnělo více akcí. V únoru se v Ostravě a ve Frýdku-Místku konaly projekce jeho filmů. Magistrát Frýdku-Místku také vyhlásil soutěž na podobu pamětní desky, která bude ve druhé polovině listopadu odhalena na domě v Komenského ulici, kde v době dětství s rodinou žil.

Vláčil je autorem filmu Markéta Lazarová (natočený v roce 1967), ve své době nejdražšího československého filmu, který byl v novinářské anketě v roce 1994 vyhlášen nejlepším českých filmem všech dob. Jde o složitou historickou filmovou fresku s tehdy debutující mladičkou slovenskou herečkou Magdou Vašáryovou v hlavní roli Markety. Jedná se o úchvatný psychologický film plný obrazových metafor. V tomtéž roce vznikl i další Vláčilův pozoruhodný historický film Údolí včel s Petrem Čepkem v hlavní roli. Čepek zazářil i v dalším barevném snímku Adelheid.

V roce 1968 byl Vláčil jmenován zasloužilým umělcem, o 20 let později národním umělcem. V roce 1994 obdržel ocenění Český lev za celoživotní umělecký přínos českému filmu a na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v roce 1998 mu byla udělena hlavní cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Zemřel v Praze 27. ledna 1999 ve věku 74 let.

Jeho filmová tvorba začala v roce 1960 filmem Holubice. Poslední film Mág natočil v roce 1987. Celkem se jako režisér podílel na 15 snímcích. Ve filmu si ale i zahrál. Menší role získal ve filmech Slavnosti sněženek a Vesničko má středisková.

Zdroj: ČTK

Oldřich Szaban

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *