Expremiér Petr Nečas slaví šedesátku
- Home
- Expremiér Petr Nečas slaví šedesátku

Expremiér Petr Nečas slaví šedesátku
Bývalý premiér a předseda ODS Petr Nečas, který 19. listopadu slaví šedesátiny, se do české historie zapsal jako devátý předseda vlády samostatné České republiky, ale také jako první pravomocně odsouzený expremiér Česka v trestní kauze. Nečas se stal premiérem v červnu 2010 několik dní poté, co byl zvolen předsedou ODS. Jeho pravicová vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (později LIDEM), která byla jmenována 13. července 2010, měla jednu z nejnižších důvěr veřejnosti a nemálo kritiků. Příčinou byly nejen některé aféry a koaliční spory, ale i fakt, že zemi vedla v době ekonomické krize a musela přijímat řadu úsporných, tedy nepopulárních opatření. U moci vydržela necelé tři roky.
Nečas, který patřil řadu let k hlavním tvářím ODS, před volbami v roce 2010 narychlo nahradil předchozího premiéra Mirka Topolánka na pozici volebního lídra strany. Ve volbách sice Nečasem vedená ODS nezvítězila, druhé místo a nízký koaliční potenciál vítězné ČSSD vedené Jiřím Paroubkem však umožnily vznik pravicové vládní koalice s Nečasem v čele. Za předčasným koncem této vlády, které v roce 2013 věřilo jen 17 procent lidí, nestálo ani několik pokusů opozice o vyslovení nedůvěry, ani neshody mezi koaličními partnery, ale kriminální aféra ředitelky premiérova kabinetu Jany Nagyové, která byla zároveň jeho milenkou (nyní manželka). Premiér Nečas rezignoval na svoji funkci 17. června 2013, a tím skončila i jeho vláda. Ve stejný den rezignoval také na funkci předsedy ODS.
Řada kauz, které skončily u soudů
V souvislosti s razií na úřadu vlády v roce 2013 vznikla kolem Nečase a jeho manželky Jany Nečasové (tehdy Nagyové) řada kauz, které skončily u soudů. Týkají se tzv. trafik pro poslance a krácení daně, zneužití Vojenského zpravodajství (VZ) a lživé výpovědi a také možného úniku informací z Bezpečnostní informační služby (BIS).
Loni v květnu odvolací soud potvrdil, že Nečas dvakrát křivě svědčil u soudu ve prospěch své manželky Jany. Nečasovi potvrdil roční podmíněný trest a peněžitý trest ve výši 100.000 korun. Nečas se tak stal prvním pravomocně odsouzeným někdejším premiérem České republiky v trestní kauze.
V prosinci 2023 odvolací soud potvrdil Nečasovi podmíněný trest 2,5 roku se zkušební dobou na čtyři roky a peněžitý trest milion korun. Jeho spoluobžalovaný bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček dostal dvouletý podmíněný trest a pokutu. Rozsudek, podle kterého se muži dopustili trestného činu podplacení, je pravomocný. Nečasův trest zahrnuje i jeho předchozí odsouzení za křivou výpověď u soudu ve prospěch manželky. Letos v září Nejvyšší soud odmítl Nečasovo dovolání v kauze trafik pro poslance, před tím neuspěl ani s dovoláním k Nejvyššímu soudu ohledně trestu za křivou výpověď.
Rodák z Uherského Hradiště
Petr Nečas se narodil v Uherském Hradišti. Vystudoval fyziku na Univerzitě J. E. Purkyně (dnešní Masarykova univerzita) v Brně. V roce 1988 zde získal doktorát a v letech 1988 až 1992 pracoval jako výzkumný a vývojový pracovník v Tesle Rožnov.
V roce 1991 vstoupil do ODS a záhy byl zvolen předsedou oblastní rady strany ve Vsetíně. V červnu 1992 byl poprvé zvolen do Poslanecké sněmovny (tehdy ještě do České národní rady, která se v roce 1993 transformovala na Poslaneckou sněmovnu), místo ve Sněmovně si udržel v dalších volbách a poslancem byl až do roku 2013.
V roce 1999 byl poprvé zvolen místopředsedou ODS, když na kongresu tvrdě zkritizoval tehdejší “nepolitickou politiku”, tedy občanská hnutí nespokojená s politickou situací. Ve vedení ODS se Nečas udržel i po odchodu její stěžejní postavy Václava Klause v roce 2002 a nástupu nového předsedy Mirka Topolánka, v letech 2004 až 2006 byl prvním místopředsedou strany. V obou Topolánkových vládách (2006 až 2009) získal místo vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí. Po květnových volbách v roce 2010 se stal premiérem, jeho vládu pak ukončila aféra na Úřadu vlády v červnu 2013. Ve vládě Nečas krátce zastával i post ministra obrany.
Nečas se během studií oženil, s dnes již bývalou manželkou Radkou má syny Ondřeje a Tomáše a dcery Terezu a Marii. Rozvedl se v roce 2013 a krátce poté se znovu oženil s Nagyovou. Po odchodu z politiky se stal jednatelem a společníkem ve firmě NESTAC Consulting (spolu s manželkou Janou). Působil na akademii CEVRO a byl také členem poradní rady Institutu Nové hedvábné stezky.
Koalice s ANO by byla pro ODS smrtící
“Jsem přesvědčen, že koalice s ANO po příštích volbách by byla pro ODS smrtící,” řekl Petr Nečas před pár dny v rozhovoru pro Echo24. “Dokud TOP 09 a a KDU-ČSL dokáží přinášet 6 až 10 procent hlasů, má smysl, aby koalice Spolu trvala,” domníval se. Koalice Spolu a samotná ODS by neměla dle něj usilovat o získání každého voliče, ale měla by se soustředit na své klíčové středostavovské voličské vrstvy. “Pro ně začít pracovat, aby se neopakovalo to, co se celkem logicky dalo očekávat a stalo se v průběhu krajských voleb,” upozornil v narážce na voliče, kteří při nich zůstali doma.
Expremiér také tvrdí, že Petr Fiala je schopen dovést ODS a koalici Spolu k úspěchu v nadcházejících volbách a ocenil Fialovu trpělivost a loajalitu, zejména v souvislosti s odvoláním ministra Ivana Bartoše. Podle jeho názoru Fiala prokázal “obdivuhodnou osobní loajalitu”, a že odvolání Bartoše bylo nevyhnutelné, i když mu dal čas do voleb, aby nepoškodil Piráty.
Právě Petr Nečas přivedl Petra Fialu do vysoké politiky. Fiala byl nejdříve jeho poradcem, pak ho v roce 2012 jmenoval ministrem školství ve své vládě.
Zdroj: ČTK