Při minulých volbách v senátorském obvodu Jablonec v roce 2018 porazila v prvním kole i kandidáta hnutí ANO a postoupila do finálového druhého kola. Nyní Michaela Tejmlová bojuje o Senát za uskupení Senátor (Sen) 21 opět.
V pondělí u břehů jablonecké přehrady zahájila právnička a mediátorka Michaela Tejmlová svou senátorskou kampaň. Pokřtila zároveň svou knihu Kampaň prožít, ne jen přežít – Tajný deník Míši Tejmlové 2. První díl svého deníku vydala právě před šesti lety, kdy kandidovala do Senátu poprvé. Podpořit ji přijel i senátor a advokát Václav Láska, který je předsedou a zakladatelem hnutí Senátor 21 a předsedá též senátorskému Klubu pro liberální demokracii – Senátor 21.
V Senátu má nyní uskupení Senátor 21 čtyři členy, které v Klubu liberální demokracie doplňují dva Piráti. „Za Senátor 21 jsem tam já, Přemysl Rabas, Martin Krsek a Jan Holásek,“ prozradil Osonovinám Václav Láska. Do nadcházejících senátních voleb budou nasazovat tři kandidáty. „Obhajuje Přemysl Rabas na Chomutovsku, pak Jiří Řehák na Ústecku a tady na Jablonecku Míša Tejmlová. Kromě toho podporujeme dva pirátské kandidáty, jednoho zeleného a jednoho starostu,“ doplnil.
„Seznámili jsme se před deseti lety a lidsky jsme si sedli. Shodli jsme se, že bychom si v politice přáli normální pracující lidi. Jeho hnutí Sen 21 mě navrhuje. Podporuje nezávislé osobnosti, u kterých věří, že by měly v Senátu smysl. Senát je daleko méně o politických stranách a o politikaření, ale měl by být o tom, aby tam byli odborníci, kteří budou kvalifikovaně a kvalitně o věcech diskutovat,“ uvedla na zahájení své senátní kampaně, kterého se Osonoviny zúčastnily, Michaela Tejmlová. Tu podporují v kandidatuře i Zelení a Piráti.
„Jsem právnička. Moje celoživotní agenda je poskytování právního poradenství, hlavně v evropském právu, ale samozřejmě je to propojené s českým právním řádem. Hodně mě naplňuje hledat konkrétní řešení pro lidi, ale zároveň pak nemůžete měnit co vidíte, že nefunguje a zapojit se do toho. Z těchto důvodů do těch kampaní chodím,“ prozradila.
Minule nepříjemná negativní protikampaň
„Je to moje druhá senátní kampaň. Přiznávám, že kdybyste se mě před rokem zeptali na to, jestli do toho půjdu, tak bych řekla, že ne. Uvědomovala jsem si, že bych do toho nešla kvůli tomu, že se v minulých volbách rozjela proti mně docela negativní protikampaň. Bylo to velmi nepříjemné. Nechala jsem se tím ovlivnit,“ zavzpomínala Tejmlová.
Řekla si však, že pocity, které popsala, jsou právě tím, co vlastně strůjci této protikampaně chtějí. „Bohužel si o to víc dovolí na ženský. Nemám se ale za co stydět. Pracuju ráda. Při tvorbě právních předpisů bych se snažila pohlídat, aby byly hlavně ve prospěch lidí, ne státu či velkých korporací. A také, aby právní řád byl jednoduchý, logický, srozumitelný,“ vysvětlila.
Senát se do tohoto procesu zapojuje. „Přes senátní evropský výbor se Senát může vyjadřovat i k evropské legislativě. Jedna třetina našich zákonů je ovlivněná z Bruselu, propisuje se sem. Senát se – ještě předtím, než že se odhlasují v Bruselu – může k nim vyjádřit. A může říci, že toto není v prospěch našich lidí, nebo že by si toto členské státy měly regulovat samy,“ objasnila.
„Je někdy těžké najít všechny souvislosti, co zamýšlí a na koho všeho se legislativa bude vztahovat. Tím, že s tím pracuji každodenně, bych toto dokázala dobře pohlídat. Hlavně mě baví – protože jsem mediátorka – komunikovat se všemi možnými skupinami lidí. Je potřeba vyslechnout hodně stran a zvážit, jak legislativu vytvořit. Mohla by se podle mě dělat legislativa o hodně lépe. Tím, že toto umím, si myslím, že bych tam byla posilou,“ konstatovala kandidátka do Senátu.
Ráda by jako senátorka také poskytovala bezplatné právní poradenství zvláště vůči úřadům, s čímž má ze své profese zkušenosti. „Neříkám, že se úřady snaží vždycky chovat proti lidem, ale když umíte paragrafy jako senátor, pak máte větší váhu v tom, abyste tohle všechno dokázali udělat,“ uvedla.
Senátu by se věnovala naplno
„Další věc, která mě odlišuje od ostatních kandidátů do Senátu je, že bych se mu věnovala naplno, protože dost často jsou tam lidi, u kterých mám pocit, že je pro ně Senát bokovka k podnikatelské činnosti, starostování, hejtmanství. Tato funkce si zaslouží, aby jí člověk dělal naplno. Můžete v něm udělat hodně pro region, ale musíte tomu věnovat stoprocentní čas,“ zdůraznila s tím, že se chce hodně věnovat právě regionu. „Líbilo by se mi využít své mediátorství, protože si myslím, že senátor může když vidí v regionu nějaký problém, pozvat všechny k jednomu stolu bez ohledu na stranickou příslušnost, aby našli řešení prospěšné pro všechny zúčastněné,“ upozornila.
V programu má také podporu žen. „Máme jiné zkušenosti, jiné pohledy na věc. Dost často skončíme v pečujících profesích, což ani není tolik oceněné. A nejsme ani moc slyšet, jaké máme potřeby. Myslím, že ženy by měly být více slyšet, aby jejich potřeby byly brány v potaz. Důležité je i pomoci ženám při slaďování rodinného a profesního života. když jsou třeba na mateřské, aby mohly mít pokud chtějí částečný pracovní úvazek,“ sdělila. S tím souvisí i OSVČ, neboli osoby samostatně výdělečné činné. „Dost často se ženy stávají OSVČ, což je skvělé, že nezatěžují stát. OSVČ by si zasloužily větší podporu od státu, než mají,“ uzavřela Michaela Tejmlová.
Václav Láska pak ještě připomněl temnou stránku minulé senátní kampaně. „To, co Míša musela prožít v minulé kampani, kdybychom ji zanalyzovali, tak je tam schovaná odpověď na otázku, proč je v Senátu tak málo žen. Co ona si musela zažít jako žena, by muž nezažil. Někteří chlapi mají koule jenom na to, aby se naváželi do žen, a o to to dělají intenzivněji,“ konstatoval s tím, že je rád, že i přes tuto negativní zkušenost Michaela Tejmlová nakonec kandidaturu přijala.
Dosavadní senátor za Jablonecko Jaroslav Zeman (minule nominant ODS) už letos nekandiduje. Koalice Spolu nasadila do boje o Senát ředitele jablonecké nemocnice Víta Němečka, hnutí ANO podnikatele a bývalého primátora Jablonce Milana Kroupu, Starostové pro Liberecký kraj starostku Semil Lenu Mlejnkovou, SPD ředitele jablonecké městské policie Michala Švarce.