Zelení: Témata rovnoprávnosti, klimatické změny a diverzity bereme vážně

  • Home
  • Zelení: Témata rovnoprávnosti, klimatické změny a diverzity bereme vážně

Zelení: Témata rovnoprávnosti, klimatické změny a diverzity bereme vážně

  • Home
  • Politika
  • Zelení: Témata rovnoprávnosti, klimatické změny a diverzity bereme vážně
Evropské volby se blíží, strany finišují s kampaní. Do Liberce přijela v úterý představit své názory Strana zelených. Podle nich máme konzervativní vládu a v opozici jsou populisti a extrémisti.
 
Plakát k této akci v knihkupectví Fryč lákal na setkání s jedničkou kandidátky Zelených Johanou Nejedlovou, která založila společnost Konsent zabývající se vzděláváním a prevencí sexuálního násilí. Tato tématika se projevuje na Nejedlové facebooku, kde jednou z nejaktuálnějších zpráv měla komentář k uvažovanému novému ministrovi pro vědu a výzkum Markovi Ženíškovi z TOP 09. „Tak já nevím, Topka se asi rozhodla rozhodla z nás dělat legraci?“ A vedle toho umístila Ženíškův post z tehdy ještě twitteru (25.5.2021), v němž výrazně podpořil Dominika Feriho: „Dominikovi jsem napsal, že je frajer. Tohle je dospělá a vyzrálá reakce. Učebnicová politická kultura. Klobouk dolů, držím palce a věřím, že se jednou do sněmovny vrátí.“
 
Nebo se Nejedlová pouští do Danuše Nerudové a jejího dalšího skandálu. „Kauza Danuše Nerudové a jejího dalšího skandálu není nic nového, voliči o ni ví a ať sami posoudí, jestli je to za ně ok. Pokud ale bude DN nominována na eurokomisařku, hrozí Česku akorát tak ostuda při grilování. Například pomáhání získání rychlotitulů je v některých státech EU nelegální, v Bavorsku je to trestný čin. Chce STAN a vláda, aby se toto řešilo v Evropě v souvislosti s českou eurokomisařkou?“
 

Pro statisíce lidí jsou progresivní témata prioritou

Na stránce Strany zelených Johanna Nejedlová v souvislosti se svojí kandidaturou na prvním místě kandidátky své strany do evropských voleb popisuje: „Data jasně ukazují, že v Česku jsou navzdory polarizaci společnosti statisíce lidí, pro něž jsou progresivní témata prioritou. Tuzemská politika by vypadala úplně jinak, kdyby stála na hodnotách mladých lidí. Kdyby v ní byly adekvátně zastoupené životní zkušenosti žen, menšin, LGBTQ+ lidí. Nerada ale poukazuji na problémy, aniž bych hledala řešení. A řešení teď vidím jasné. Odstřihnout se od českého rybníčku plného populismu a prázdné polarizace a pracovat na posunu celé Evropy, a české pozice v ní, kupředu.“
 
„Zelení jsou pro mě dlouhodobě jedinou stranou, která bere témata rovnoprávnosti, klimatické změny a diverzity vážně. Jedinou stranou, která tahle témata považuje za svou prioritu, nikoliv za jedny z mnoha, která mohou počkat na později. Protože všechny ostatní strany to tak mají. Nemáme urgentnější problémy než řešit, jak zachránit tuhle planetu. Zelení pro mě taky jako jediná strana kladou důraz na lidská práva skutečně pro všechny,“ vysvětlila.
 

V české politice chybí hlas mladých lidí. Je na čase to napravit

Johanna Nejedlová však nakonec ze zdravotních důvodů do Liberce nedorazila. Místo ní přijel Petr Doubravský, dvaadvacetiletý student Masarykovy univerzity, který je na kandidátce číslo dva. Spoluzakladatel a někdejší mluvčí organizace Fridays for Future, který na facebooku objasnil své důvody vstupu do politiky takto: „Před necelými 5 lety vyšly tisíce mladých lidí po celém světě, i v České republice do ulic s požadavkem na rychlé a spravedlivé řešení klimatické krize. Od chvíle, kdy jsem spoluzakládal hnutí Fridays For Future, se nám toho povedlo v Česku i v Evropě hodně. Vláda slíbila skončit s těžbou a spalováním uhlí do roku 2033, v rámci EU jsme přijali ambiciózní klimatické cíle. Teď ale potřebujeme, aby klimatická politika nezůstala jen u slibů. V roce 2019 jsme poslouchali, že se máme uklidnit, že máme zůstat ve škole, že máme počkat, až budeme dospělí. A ten čas teď přišel. Moje generace v příštích volbách do evropského parlamentu může nejen volit, ale i kandidovat. V české politice chybí hlas mladých lidí. Je na čase to napravit,“ myslel si.
 
„Evropský parlament a evropská komise, které vzejdu z těchto voleb, bude tou poslední, jejíž politika může udržet globální oteplení pod hranicí 1,5°C. Mezitím, co lidé po celé Evropě usilují o spravedlivá řešení klimatické krize, fosilní průmysl utrácí miliardy za lobbování politiků a političek v Bruselu. Je na čase postavit se bruselské fosilní lobby. Klíčovou prioritou Zelených je snížení emisí, ale ne za každou cenu. Budeme prosazovat takovou ekologickou modernizaci ekonomiky, která povede nejen ke snížení emisí, ale také ke snížení nerovností a nespravedlností. Mnoho lidí dnes zcela pochopitelně cítí silné obavy z budoucnosti a změn které přinese. A pokud zelená opatření nerovnosti a sociální problémy nevyřeší, nemohou být dlouhodobě udržitelná,“ uvedl Doubravský. Na debatě v Liberci okomentoval ze svého pohledu i aktuální politickou situaci a další z důvodů k jeho vstupu do politiky. „Na jedné straně máme konzervativní vládu, které dělá ve sněmovně opozici populisti a extrémisti. A to dostává voliče jako jsem já do bezvýchodné situace, kdy bych nevěděl koho volit.“
 

Potřebujeme systémové změny, aby společnost byla  spravedlivější

Debaty se zúčastnila i právnička a aktivistka za lidská práva Zuzana Pavelková, trojka zelené kandidátky. Pracuje v organizaci pro pomoc uprchlíkům. „Pocházím z Ústí nad Labem a jsem z generace Evropa. Od svých jedenácti let jsem žila a studovala s přestávkami v zahraničí. Zažila jsem dobu, kdy mizely hraniční kontroly, viděla jsem, které věci v Evropě fungují lépe a které hůře. také jsem pochopila, že na řadě míst Evropy řešíme stejné problémy. A že je máme šanci vyřešit mnohem lépe, když se budeme vzájemně koordinovat a inspirovat,“ vysvětlila.
 
„Chci zastupovat obyčejné lidi jako jsem já. Chci ukázat, že politika nemusí být jenom o pánech v oblecích. Všichni máme mít možnost podílet se na veřejném dějí a usilovat o to, aby náš hlas, naše zkušenosti byly slyšet. Vždy mě zajímalo veřejné dění a štvaly mě nespravedlnosti. Už pět let pracuji v Organizaci pro pomoc uprchlíkům (OPU). Pomáháme lidem, kteří museli opustit své domovy, znovu zapustit kořeny a najít pevnou půdu pod nohama. Ačkoli mě tato práce nesmírně naplňuje, brzy jsem zjistila, že pomáhat jednotlivcům nestačí, pokud je celý systém nastavený špatně. A tak je to v řadě odvětví,“ uvedla.
 
„Usilovat o systémové změny, aby naše společnost byla z podstaty spravedlivější, aby udržitelné volby byly pro všechny snazší a dostupnější, je proto přinejmenším stejně tak důležité. A ty systémové změny se právě dají dělat nejlépe v politice. V Evropském parlamentu se chci zaměřit na témata ochrany demokracie, lidských práv a svobod a podpory občanské společnosti. Všechny tyhle věci, které jsme v minulosti mohli považovat za samozřejmé, se dostávají stále více pod tlak,“ sdělila Pavelková.
 

Svět budoucnosti bude přesně takový, jaký si ho uděláme

Jasně nejznámějším ze všech tří zúčastněných kandidátů byl ten, který je šestkou Zelených. Architekt a urbanista Osamu Okamura, který Liberec dobře zná. „Když jsem uvažoval o tom, jestli vstoupit do politiky či nikoliv, protože v naší rodinně je to trochu taková lékařská diagnóza, říkal jsem si, že svět budoucnosti bude přesně takový, jaký si ho uděláme. Což platí nejen pro architekturu a pro města, ale i pro politiku a toto heslo aplikuji i sám na sebe a docela to funguje,“ domníval se.
 
Na stránkách Zelených uvedl: „Kandiduji za Zelené do Evropského parlamentu, neboť jsou stranou, která dlouhodobě prosazuje hodnoty, se kterými souzním. Věřím, že u nich mohu uplatnit své zkušenosti a znalosti k prosazování pozitivních změn. Můj závazek k udržitelnosti a sociální spravedlnosti tvoří jádro mého působení. Svou kariéru jsem zahájil jako architekt, vystudoval jsem na FA ČVUT v Praze a AVU, a od té doby jsem se intenzivně věnoval problematice městského plánování a udržitelnosti. Vedl jsem rozvojové projekty na Technické univerzitě v Liberci, kde jsem působil jako děkan Fakulty umění a architektury,“ prozradil své propojení s městem, kde se debata konala.
 
„Moje tvůrčí a osvětová činnost v oblasti architektury a urbanismu mi umožnila zapojit se do různých mezinárodních iniciativ. Byl jsem programovým ředitelem mezinárodního festivalu a konference reSITE, kde jsem se zaměřoval na udržitelný rozvoj středoevropských měst. Vedl jsem také společný výstup evropského projektu „Shared Cities: Creative Momentum“, který se zabýval sdílením v městech. Kromě toho jsem se angažoval v pedagogické činnosti a vzdělávání veřejnosti v oblasti architektury a městského plánování. Ve své publikaci Město pro každého (2020, nakladatelství Labyrint) jsem se zaměřil na hlavní problémy našich měst, jako jsou nedostatek dostupného bydlení, monofunkčnost městských zón, nevyužitý potenciál brownfieldů, neudržitelné rozrůstání předměstí, nízká hustota osídlení, degradace veřejných prostor, gentrifikace, privatizace prostoru nebo spekulace v realitním sektoru. Mým cílem je přinést svěží podněty a praktická řešení do Evropského parlamentu. Jsem přesvědčen, že mohu přispět k lepší a udržitelnější budoucnosti Evropy,“ sdělil.
 
Poslední poznámku věnoval svým bratrům. „S Hayatem a Tomiem máme dobré rodinné vztahy, nikdy jsem se však veřejně netajil tím, že nejsem voličem politického programu stran, které zastupují. Pokud bych to měl shrnout: budu rád v rámci mého politického působení rozvíjet jak naše aktivní členství v Evropské unii, tak prosazovat rovná práva pro všechny, včetně manželství. Budu rád iniciovat a rozvíjet vše, co vede k plnohodnotnému udržitelnému rozvoji naší společnosti.“
 
Ve dvouhodinové debatě se přítomní věnovali hlavně tématům, které jsou Zeleným blízké – ochrana klimatu, energetika, migrace. Zelení jsou v evropském kontextu nezanedbatelnou politickou silou. V českých poměrech jsou však strana malá. Jak zaznělo i na debatě v Liberci přímo od jejích účastníků, volební potenciál prý mají 11 procent, jejich aktuální volební preference se však pohybují kolem tři procent. Nicméně doufají, že půjdou ještě nahoru.

Oldřich Szaban