Divoká Šárka je už 60 let chráněným přírodním útvarem

  • Home
  • Divoká Šárka je už 60 let chráněným přírodním útvarem
Divoká Šárka - oáza v centru velkoměsta

Divoká Šárka je už 60 let chráněným přírodním útvarem

  • Home
  • Regiony
  • Divoká Šárka je už 60 let chráněným přírodním útvarem

Na území Prahy je nyní podle serveru Pražská příroda 93 zvláště chráněných území o rozloze více než 2200 hektarů. Tato území, která tvoří široké spektrum od geologických lokalit přes botanické, zoologické, entomologické až po lokality lesní, tvoří osm národních přírodních památek (NPP), 16 přírodních rezervací (PR) a 69 přírodních památek (PP). Před 60 lety, 26. listopadu 1964, byla Divoká Šárka vyhlášena jako první pražská lokalita chráněným přírodním útvarem, přírodní rezervací.

Rozlehlá lesní oblast na území Prahy působí jako oáza v ruchu velkoměsta a každého nového návštěvníka překvapí nečekanou přírodní scenérií. Přírodní rezervace Divoká Šárka se nachází na skalnatých úbočích Šáreckého potoka (mezi soutěskou Džbán a Čertovým mlýnem) a na stepích nad ním, zejména na jeho pravém břehu. Stepi potom přecházejí do rozsáhlého lesa, což tak vytváří jeden z nejrozsáhlejších pražských parků. Přírodní rezervace Divoká Šárka se nachází v Praze 6, Je to unikátní prvek pražské přírody, a to jak z geologického, tak i botanického či zoologického hlediska. Území PR tvoří mohutné skalní útvary tvořené z buližníků a břidlice.

Území Divoké Šárky bylo osídleno již v době paleolitu, našly se tu jedny z nejstarších zkamenělin v Čechách. Největšího rozkvětu dosáhla tato oblast v sedmém a osmém století, kdy zde vzniklo rozsáhlé slovanské hradiště, jehož valy jsou dosud znatelné nad soutěskou Džbán. V roce 1995 bylo hradiště vyhlášeno Národním památkovým ústavem za národní kulturní památku pod názvem Hradiště Šárka.

Vyhledávaný cíl výletníků i horolezců

Divoká Šárka je vyhledávaným cílem výletníků i horolezců. Ročně ji navštíví více než 1,2 milionu návštěvníků. Je snadno dostupná městskou hromadnou dopravou a je také velmi oblíbená mezi cyklisty. Lidé se rádi koupávali v přírodní nádrži Džbán, aktuálně zde ale není čistá voda. Naopak klasické koupaliště s krásně čistou vodou naleznete v údolí Divoké Šárky uprostřed přírody asi 10 minut pěšky od konečné tramvají v Evropské ulici. Na koupališti jsou dva bazény, dětské brouzdaliště, dětské hřiště, kurt na nohejbal a volejbal. Bazény jsou napájené Šáreckým potokem a byly vybetonované ve čtyřicátých letech minulého století v místech, kde předtím ležel rybníček mlynáře Aloise Veselíka, jehož rod k Divoké Šárce neodmyslitelně patří. Voda zde bývá však velmi osvěžující – první z bazénů bývá studenější, druhý je o něco teplejší.

Cestou do údolí se vyplatí krátký výstup na Kozákovu buližníkovou skálu napravo od cesty. Na jejím plochém vrcholu se již v osmém století rozkládalo slovanské hradiště a naši předci nevybrali toto místo vůbec náhodně. Počátkem 9. století bylo toto hradiště údajně hlavním mocenským centrem středních Čech. Turistickou značenou cestou údolím můžeme poté dojít do Nebušic, na Jenerálku (skalní hřbet u pravého břehu Šáreckého potoka), Zlatnici (skalnatý ostroh nad Šáreckým údolím), Vízerku (oblast na levém břehu Šáreckého potoka či zpět do Veleslavína. Šárka svádí k nejrůznějším aktivitám během celého roku.

K pojmenování Šárka nabízejí místopisci více výkladů, pravděpodobně souvisí se známou pověstí o Šárce a Ctiradovi, která se odehrála údajně v tamních lesích. Podle jiných výkladů název Šárka pravděpodobně vznikl ze slova šarý neboli šerý, což zřejmě charakterizuje šeré šárecké soutěsky. V Divoké Šárce žije na rozloze 25,35 hektaru asi 80 druhů ptáků, vyskytovat by se zde měly i drobné šelmy či chráněná zmije obecná. K nejvíce zastoupeným stromům patří dub a borovice.

Zdroj: ČTK

Oldřich Szaban

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *