Hrozí povodně, v Jeseníkách stoletá voda
- Home
- Hrozí povodně, v Jeseníkách stoletá voda

Hrozí povodně, v Jeseníkách stoletá voda
Meteorologové varují, že Česko v nejbližších hodinách zasáhnou mohutné srážky. V důsledku toho se předpokládají výrazné vzestupy hladin vodních toků. V řekách a potocích, které odvodňují Jeseníky, hrozí v následujících dnech až stoletá voda. Situace se podobá roku 1997, kdy Olomoucký kraj po vydatném dešti zasáhly ničivé záplavy, následky by podle hejtmana Josefa Suchánka (STAN) ale neměly být tak katastrofální. V Moravskoslezském kraji, který byl před 27 lety povodněmi rovněž výrazně zasažen, vypadá výhled o něco příznivěji.
Kvůli dešťům nedoporučují státní Lesy ČR lidem vstup do lesů. Hrozí vývraty stromů a sesuvy půdy. Záchranný útvar hasičů v Hlučíně na Opavsku připravuje kvůli hrozbě povodní ve velké části země potřebnou techniku. V obcích i krajích se scházejí povodňové komise, které se na dopady extrémních dešťů připravují.
Během příštích dnů má na většině území Česka spadnout mimořádné množství srážek. Kvůli tomu se od pátku a zejména o víkendu začnou zvedat hladiny řek, na některých i výrazně přes třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity.
Meteorologické modely vývoje počasí podle ředitele ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Petra Tušila zejména pro Jesenicko nevypadají dobře. Pro severní návětrnou část jesenických hor počítají do nedělní půlnoci s deštěm v úhrnné hodnotě od 350 do 400 milimetrů. V roce 1997 za tři a půl dne napršelo na Jesenicku 410 až 480 milimetrů vody. „Dokážeme si tedy představit, co nás čeká, pokud se tato předpověď naplní,“ uvedl pro ČTK po jednání krajské povodňové komise Tušil. Odhadl, že vodní toky v severní části Jesenicka by mohly v sobotu a neděli překročit třetí stupeň povodňové aktivity, poté stejná situace nastane i v jižní části horského regionu.
Podle technicko-provozního ředitele Povodí Moravy Davida Fíny déšť zasáhne celé území Povodí Moravy. „Nejhorší situace bude na Jesenicku, kde aktuální predikce vypadají tak, že tam může být více než stoletá voda,“ řekl ČTK Fína. Stoletá povodeň je taková povodeň, jejíž kulminační průtok je v dlouhodobém průměru dosažen nebo překročen jedenkrát za 100 let. Povodí Moravy kvůli přicházejícím dešťům ještě zvýšilo odtoky z vodních nádrží. Doporučilo lidem sledovat výstrahy meteorologů a nevstupovat do koryt řek a potoků. Samosprávy i složky integrovaného záchranného systému v Olomouckém kraji se podle hejtmana Josefa Suchánka (STAN) na případnou velkou vodu už s dostatečným časovým předstihem připravují.
V horských oblastech Moravskoslezského kraje do neděle naprší až 240 milimetrů srážek. Povodně podobné těm, které kraj zasáhly v roce 1997, podle Povodí Odry i díky vybudovaným protipovodňovým opatřením nehrozí.
Liberecký kraj doporučil zrušit kulturní a společenské akce
Povodňové komise se scházejí i v dalších regionech. Liberecký kraj doporučil po jednání komise zrušit kulturní a společenské akce v obcích od pátku až do konce víkendu. Povolil také mimořádné odpouštění vody z přehrad a rybníků v Povodí Labe a Povodí Ohře na území kraje. Ústecký kraj se připravuje na příchod možné povodňové vlny od Labe, která by mohla region zasáhnout na začátku příštího týdne.
Středočeský kraj čeká v souvislosti s očekávaným víkendovým přívalem dešťů relativní klid na řece Berounce, a naopak nejhorší situaci na Sázavě a středním Labi. Upouštějí se přehrady na Vltavské kaskádě, Želivka jako zásobárna pitné vody s malými retenčními schopnostmi ne, uvedla po zasedání středočeské povodňové komise hejtmanka Petra Pecková (STAN).
Mnohde se ruší plánované víkendové akce, nebo je přesunují pod střechu. V Prostějově se nebudou konat tradiční hanácké slavnosti, které jsou největší folklorní slavností ve městě. O dva týdny přeložili v Šumperku běžecký závod ŠumpeRUN. Neuskuteční se ani festival Táborské setkání, který měl začít v pátek a připomenout výročí 600 let od úmrtí husitského vojevůdce Jana Žižky. Třídenní akci město posouvá na příští rok. Naopak v severočeském Mostě městské slavnosti neruší, pouze omezí část programu.
Nedoporučuje se vstup do lesů
Kvůli silným dešťům a větru státní podnik Lesy České republiky nedoporučuje lidem vstup do lesů. Hrozí vyvrácení stromů z podmáčené půdy, ve svažitých oblastech sesuvy půdy. Menší toky se mohou rozvodnit. Lesníci a vodohospodáři podniku budou do neděle držet pohotovost. Horská služba v Krkonoších kvůli dešti a větru nedoporučuje lidem od pátku hřebenové túry. Ochlazení dnes přineslo na Sněžku první sněžení.
Záchranný útvar hasičů, který sídlí v Hlučíně na Opavsku, připravuje kvůli blížícím se extrémním srážkám a hrozbě rozsáhlých povodní ve velké části země potřebnou techniku. Vyčlenil například nákladní automobily s hydraulickou rukou vhodné pro evakuaci lidí i přepravu materiálu, vyprošťovací automobilové jeřáby a tanky, sací bagr, mobilní čerpací stanice a úpravny vody, elektrocentrály a další potřebné vybavení.
Vinaři na jihu Moravy se už od středy snaží kvůli předpovědi silného deště zrychlit sklizeň hroznů. Počasí ale zřejmě nenaruší končící sklizeň chmele. Většinu úrody mají pěstitelé pod střechou.
Zdroj: ČTK