Koupaliště s pohnutým osudem snad čekají lepší časy

  • Home
  • Koupaliště s pohnutým osudem snad čekají lepší časy

Koupaliště s pohnutým osudem snad čekají lepší časy

  • Home
  • Regiony
  • Koupaliště s pohnutým osudem snad čekají lepší časy
Nedaleko od konečné tramvaje v libereckých Lidových sadech v malebném přírodním prostředí uprostřed lesa na úpatí Jizerských hor se nachází Lesní koupaliště vystavěné na Jizerském potoce v roce 1935. Je to koupaliště s příběhem. Zažilo úpadek i své zmrtvýchvstání.
 
Po svém otevření koupaliště splňovalo požadavky na plavecké závody, jeho hlavní vana byla u hráze hluboká 4,8 metru. Po roce 1945 bylo původní zařízení postupně doplňováno. V dobách největšího rozkvětu zde byly houpačky, skluzavka, kolotoč, hřiště i rozlehlá dřevěná budova převlékacích kabin a sociálních zařízení.
 
Areál však postupně chátral a v roce 2007 byl úředně uzavřen. V roce 2010 vyhořela budova převlékáren a nad bazénem začal získávat vládu les. Ze zazemněných spár vyrůstaly rostliny a zvolna pokrývaly dno bazénu a jeho boky se začaly hroutit. V roce 2016 se tehdejší vedení Liberce rozhodlo s ostudným stavem koupaliště skoncovat. Bazén byl důkladně opraven, hloubka u hráze snížena o dva metry a celý areál byl po asanaci svěřen do péče Městských lesů.
 
„Od roku 2018 mohlo tak být Lesní koupaliště opět přístupné veřejnosti. Roku 2020 převedly Městské lesy celý areál na nově vzniklý spolek zvaný Lesní koupaliště, jehož snahou je vrátit tomuto jedinečnému místu s čistou a chladnou vodou, ležícímu uprostřed podhorských lesů, jeho bývalou krásu a oblibu,“ uvedl v textu o historii koupaliště věhlasný spisovatel Miloslav Nevrlý. 
 

Nové zázemí v příštím roce

V letošním roce Lesní koupaliště zahájilo provoz 17. května. K dispozici je stánek s občerstvením a mobilní toalety. Obnoveného zázemí se návštěvníci zřejmě dočkají v příští letní sezoně. Za cíl vybudovat ho si dal spolek Lesní koupaliště. Dosud spolek práce prováděl po menších etapách, podle toho jak se mu dařilo shánět peníze z dotací či od dárců. „Hotové jsou základová deska s hrubou dřevostavbou v objemu toho budoucího zázemí, rozvody, čistička,“ řekl ČTK Jan Vondrák, předseda spolku„Měla by tu přibýt veřejná sauna, součástí nové stavby bude také bistro a návštěvníci se můžou těšit na nové toalety,“ prozradil už v květnu Českému rozhlasu.
 
Vedení radnice se letos rozhodlo doplatit zbývající částku na vybudování zázemí z prostředků města i díky tomu, že jeho obnova získala nejvíce hlasů ve všech předchozích třech ročnících takzvaného participativního rozpočtu Liberce, v němž o rozdělení peněz rozhodují obyvatelé. „My jsme se koaličně domluvili na tom, že zbylou částku, která je potřeba do postavení plovárny, vyčleníme v rozpočtu, a tím pádem jsme uvolnili participativní rozpočet v kategorii supervelkých projektů pro další nápady,“ sdělil náměstek primátora Jan Huška (Piráti). Za předchozí tři ročníky získalo koupaliště z participativního rozpočtu zhruba čtyři miliony korun, radnice letos přidá přímo ze svého rozpočtu zhruba stejnou částku.
 
Pokud se podaří v soutěži vybrat dodavatele, práce začnou na podzim a skončí na jaře příštího roku. V areálu přibude nejen budova s bistrem, saunou, převlékárnami, toaletami i zázemím pro obsluhu, ale také dřevěné pobytové schodiště, pískové hřiště pro plážový volejbal, dřevěná mola pro odpočinek či stojany pro jízdní kola.
 
V Liberci jde o jedno z mála koupališť, která jsou přes léto v provozu. Dalšími jsou městské Sluníčko ve Vratislavicích nad Nisou a soukromé Vápenka v Dolním Hanychově. Přehrada je vypuštěná a plavecký stadion má před chystanou velkou rekonstrukcí v červenci a srpnu omezený provoz, kdy je k dispozici jen sluneční louka a vnitřní pětadvacetimetrový bazén. Jinak je od března uzavřen úplně. 

Oldřich Szaban

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *