Povodňových stavů v Česku ubývá, katastrofa v Polsku

  • Home
  • Povodňových stavů v Česku ubývá, katastrofa v Polsku

Povodňových stavů v Česku ubývá, katastrofa v Polsku

  • Home
  • Regiony
  • Povodňových stavů v Česku ubývá, katastrofa v Polsku

Povodňových stavů v Česku pomalu ubývá. Velká voda se většinou přesunuje z horních na střední a dolní toky. Výjimkou jsou jižní Čechy. Rybník Rožmberk začal přetékat. Předpověď počasí na další dny je v České republice dobrá. Pršet má už pouze výjimečně. V úterý bude kulminovat soutok Vltavy a Labe u Mělníka, někde ještě hladiny porostou do středy. Několik dnů pak budou místy přetrvávat třetí, tedy nejvyšší stupně povodňové aktivity. Na některých místech ČR už voda pozvolna opadává a města začínají sčítat škody. Například v Opavě budou v miliardách korun. Bez elektřiny v úterý zůstávalo 61.000 lidí, nejvíce v Moravskoslezském kraji. Problémy přetrvávají v dopravě.

Největší rybník v České republice Rožmberk přezdívaný králem rybníků, kterým protéká řeka Lužnice, začal přetékat bezpečnostním přelivem v úterý před 10 hodinou. Zadržuje několik milionů krychlových metrů vody. Stoupání hladiny pod rybníkem bude pozvolné. Podle hydrologů bude trvat pět až šest hodin, než voda doteče k Veselí nad Lužnicí. Kromě toho se z velké části rozleje do okolních luk a polí.

Třetí stupeň povodňové aktivity v úterý přetrvával na Moravě v Kroměříži, ale řeka tam začala v noci na úterý klesat. “Čekáme ještě, kolik vody k nám přiteče z horního toku Moravy z Olomouce. Řeka by podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu neměla opustit své koryto,” uvedl pro ČTK starosta Tomáš Opatrný (ANO). V Olomouci hladina Moravy stagnuje, v zaplavené městské části Chomoutov voda klesá. Silnice na Štěpánov je ale stále pod vodou a laguny se tvoří i na příjezdu od Lazců.

Mezi nejpostiženější města patří Opava

Mezi nejpostiženější města patří Opava, kde voda zatopila několik okrajových částí a vylila se i do sídliště Kateřinky. Zničené domovy mají stovky lidí. Primátor Tomáš Navrátil (ANO) odhaduje škody na miliardy korun, zničená je podle něj sportovní hala, fotbalový stadion, městské sady či historický areál koupaliště. Voda ve městě již opadla, v okolí Městských sadů lidé v pondělí začali s úklidem.

V Nových Heřminovech na Bruntálsku voda poškodila řadu domů. Některé mají viditelně narušenou statiku. Čeká je podle starostky Michaely Hermanové (Občané pro rozvoj obce) demolice. O obci se v posledních dnech mluví i v souvislosti se stavbou protipovodňové přehrady, která má část Heřminov zatopit. Přehrada by měla před velkou vodou mimo jiné chránit i Opavu. Proti projektu dlouhodobě vystupuje Hnutí Duha Jeseníky i obec, jejíž představitelé jsou vázaní výsledkem referenda.

Dál stoupá hladina Labe v Ústí nad Labem. Kulminaci očekávají vodohospodáři v úterý večer, řeka by se měla na většině území udržet v korytě. Zaplavená je silnice do Dolního Žlebu na Děčínsku a zatopená jsou některá pole, hřiště a volné plochy na Litoměřicku. Domy v kraji povodeň nezasáhla.

Do pomoci při aktuálních záplavách se prozatím zapojilo přes pět stovek vězňů. U ruzyňské věznice například čistili naplavený potok, v Jablonci nad Nisou uklízeli město, na fotbalovém stadionu olomoucké Sigmy instalovali opatření proti větru a dešti. Jsou připraveni odstraňovat i následky povodní v zasažených oblastech. Pomáhají také příslušníci Vězeňské služby.

Zkáza v Polsku

Se záplavami se potýkají i další evropské země. V Rakousku mají dosud záplavy čtyři oběti, v Dolní Rakousích v noci na dnešek evakuovali sedm vesnic a obcí. Hladina Labe, které přivádí vodu z Česka, dál stoupá v Sasku. V Drážďanech je téměř na 5,9 metru, normální stav je přitom zhruba 1,5 až dva metry. Vydatný déšť z posledních dní zvýšil také hladiny řek na východě Bavorska.

Špatná situace je v Polsku. Stovky obyvatel polského města Nisa se v noci zapojily spolu s vojáky a hasiči do opravy a zpevnění poškozené protipovodňové hráze, jejíž zhroucení by vedlo k zaplavení centra města. Záběry zničeného města Sronie Slaskie obletěly Polsko. Pětittisícové město prakticky srovnala se zemí přílivová vlna z protržené retenční nádrže. Sypaná hráz poldru na říčce Morawce nevydržela přívaly vody z extrémních srážek, voda ji podemlela. Náhlá povodeň za sebou zanechala zkázu nebývalých rozměrů. Brala silnice, domy i lidské životy. Počet obětí se zatím přesně neví. Sedmisettisícová Vratislav (Wroclaw) se chystá na nápor rozbouřené Odry a obává se katastrofy.

ŠTÍTKY:

Oldřich Szaban

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *