Před 750 lety se objevila první zmínka o Mělníku
- Home
- Před 750 lety se objevila první zmínka o Mělníku

Před 750 lety se objevila první zmínka o Mělníku
Město Mělník na soutoku řek Vltavy a Labe vzniklo ve 13. století. První zpráva o něm se objevila před 750 lety, 25. listopadu 1274, v listině Přemysla Otakara II., kterou byl Mělnickým darován k dobudování obce podíl na výnosu labského obchodu. Toto starobylé královské věnné město se jako centrum zemědělského kraje proslavilo hlavně pěstováním vinné révy a každoročně pořádanou slavností vinobraní. Jeho působivou a zdaleka viditelnou dominantou je zámek a věž Chrámu sv. Petra a Pavla. Dnes má přibližně 20 tisíc obyvatel.
Vinařská tradice na Mělníku je velmi stará. Podle legend tu již svatý Václav okopával vinohrady při návštěvách babičky svaté Ludmily. Později ve 14. století císař Karel IV. přivezl na Mělník vinnou révu z francouzské oblasti Burgundsko. Název města pochází z původně slovanského pojmenování kopce z mělnících se hornin křídového útvaru. První zmínky o této oblasti pocházejí už z 9. století, kdy se zdejší kmen Pšovanů připojil k českému knížectví rodu Přemyslova sňatkem Bořivoje s Ludmilou, dcerou posledního pšovského knížete Slavibora. Starý dřevěný Pšov nahradil koncem 10. století nový kamenný hrad Mělník. Od roku 1000 se na Mělníku tradoval zvyk dávat hrad kněžnám a královnám věnem. Ten se později rozšířil i na město vzniklé pod hradem (královské věnné město).
Krásný výhled na soutok Labe a Vltavy
Pro mělnické vinaře se zlatým věkem stalo období od husitských válek do třicetileté války. Vinice se rozšiřovaly, bohatí měšťané financovali stavbu kostela sv. Ludmily a kostela Nejsvětější Trojice. Třicetiletá válka však Mělník těžce zasáhla. Po častých pobytech vojsk, švédské okupaci, drancování a požárech mnoho řemeslníků a vinařů odešlo do emigrace a město téměř vylidnilo. Rovněž v 17. a 18. století Mělník poznamenaly požáry, morové epidemie, selská povstání a řada neúrodných let.
Ještě ve druhé polovině 19. století na Mělníku stále vedlo zemědělství – pěstovala se pšenice, sladovnický ječmen, zelenina, ovoce a vinná réva. Koncem století vznikla na Mělníku například speciální vinařská škola, první tohoto druhu v Čechách, a také košíkářská škola. Od roku 1850 se město stalo sídlem okresního úřadu. Za časů první republiky se ve městě hodně stavělo, vyrostly tu mimo jiné budovy okresního úřadu, kulturního domu či pošty, které za komunistického režimu doplnila hromadná sídliště.
Mělník, ležící na opukové vyvýšenině obtékané ze severovýchodu potokem Pšovkou, nabízí svým návštěvníkům krásný pohled ze zámecké vyhlídky, odkud je vidět soutok Labe a Vltavy, památná hora Říp a České středohoří.
Zdroj: ČTK